Connexion

Ευχαριστούμε για την εγγραφή !
Accueil Εργαστήρια Τομέων Πληροφορικής Εργαστήριο Πληροφορικής Ι

Εργαστήριο Πληροφορικής Ι

Πληροφορίες για το Εργαστήριο του ομώνυμου Τομέα.

Ο βασικός σκοπός του Σχολικού Εργαστηρίου Πληροφορικής & Εφαρμογών Η/Υ (Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ.) είναι η διδασκαλία των μαθημάτων της Πληροφορικής, της χρήσης και των εφαρμογών Η/Υ, καθώς και άλλων μαθημάτων που απαιτούν τη χρήση Η/Υ από το πρόγραμμα σπουδών τους.

Στο συγκεκριμένο Εργαστήριο διενεργούνται κυρίως τα μαθήματα του τομέα Πληροφορικής (Προγραμματισμός, Υλικό, Δίκτυα, Λειτουργικά Συστήματα, Συστήματα Διαχείρισης Βάσεων Δεδομένων, Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Ιστοτόπων κ.α.).

Στο παρελθόν αποτέλεσε εργαλείο για την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών, σε νέα μέσα και μεθόδους διδασκαλίας μέσα από την αξιοποίηση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (Τ.Π.Ε.), και φιλοξένησε εκπαιδευτικές και επιμορφωτικές δραστηριότητες δημοσίων φορέων.

• Περιλαμβάνει :
  • ? Δώδεκα (12) σύγχρονους σταθμούς εργασίας για τους μαθητές,
  • ? Έναν (1) Υπολογιστή για τον Καθηγητή,
  • ? Εκτυπωτή, Σαρωτή, Βιντεοπροβολέα,
  • ? Τοπικό δίκτυο (1Gbps) και πρόσβαση στο διαδίκτυο.
  • ? Το απαραίτητο λογισμικό για τη διδασκαλία των μαθημάτων.

Εργαστήριο Πληροφορικής Ι

Κόμβος της Τεχνικής Στήριξης Πληροφοριακών Συστημάτων Σχολικών Μονάδων.

Υπεύθυνη Εργαστηρίου : Χατζηλέλεκα Κωνσταντίνα

Dernière mise à jour
Il a été lu 1784 fois

Ενημερωτικό δελτίο

Διαγραφή

Αν επιθυμείτε να παύσετε να λαμβάνετε ενημερωτικά δελτία γράψτε εδώ τον Κωδικό Διαγραφής που εμφανίζεται στο δελτίο που λάβατε από εμάς και πατήστε Διαγραφή.

S.V.P. Attender...
Adresse courriel invalide