Ευχαριστούμε για την εγγραφή !
Inicio Εργαστήρια Τομέων Πληροφορικής Εργαστήριο Εφαρμογών Η/Υ

Εργαστήριο Εφαρμογών Η/Υ

Το εργαστήριο Εφαρμογών Η/Υ εξυπηρετεί τις ανάγκες όλων των άλλων Τομέων εκτός αυτού της Πληροφορικής για τη διδασκαλία του λογισμικού τους.
Επίσης, δύναται να αναπτύσσονται και σχεδιαστήρια για τις ανάγκες των μαθημάτων σχεδίου τα οποία απαιτούν τόσο σχεδιαστήρια όσο και Η/Υ.

• Περιλαμβάνει :
  • ? Δώδεκα (12) σύγχρονους σταθμούς εργασίας για τους μαθητές,
  • ? Έναν (1) Υπολογιστή για τον Καθηγητή,
  • ? Εκτυπωτές, Σαρωτή, Βιντεοπροβολέα,
  • ? Τοπικό δίκτυο (1Gbps) και πρόσβαση στο διαδίκτυο.
  • ? Λειτουργικά συστήματα Windows 7 και λογισμικό εφαρμογών απαραίτητο για τη διδασκαλία των μαθημάτων.
  • ? Λ.Σ. Linux Ubuntu 12.04 με την τεχνολογία LTSP εγκατεστημένο στον Υπολογιστή του Καθηγητή, που κάνει δυνατή την εκκίνηση των σταθμών εργασίας μέσω δικτύου χωρίς να χρειάζεται να εγκατασταθεί κάτι στον τοπικό δίσκο των σταθμών εργασίας των μαθητών.
  •
  • Τέλος το εργαστήριο έχει τις απαραίτητες προδιαγραφές, και διενεργούνται εξετάσεις για :
  • την Πιστοποίηση μαθητών σε ικανότητες ΤΠΕ (Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών),
  • το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας (ΚΠΓ) με χρήση και αξιοποίηση Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών.

Υπεύθυνη Εργαστηρίου : Χατζηλέλεκα Κωνσταντίνα

Última actualización
Ha sido leído 1681 veces

Ενημερωτικό δελτίο

Διαγραφή

Αν επιθυμείτε να παύσετε να λαμβάνετε ενημερωτικά δελτία γράψτε εδώ τον Κωδικό Διαγραφής που εμφανίζεται στο δελτίο που λάβατε από εμάς και πατήστε Διαγραφή.

Por favor, espere...
Dirección de e-mail no válida